3 lutego 2022
Na czym polega morfologia krwi, co oznaczają poszczególne wskaźniki i jakie są normy? W tym artykule przybliżamy temat jednego z najbardziej popularnych badań diagnostycznych krwi.
Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań diagnostycznych krwi, które w sposób ilościowy, a także jakościowy ocenia trzy elementy morfotyczne, czyli:
Wyniki tego badania służą lekarzom do oceny kondycji zdrowotnej pacjenta. Morfologia krwi może na przykład wykazać, że pacjent ma stany zapalne, niedokrwistość, białaczkę lub inne choroby. Nie należy się jednak obawiać skierowania na to badanie - bardzo często robione jest profilaktycznie.
Morfologia krwi należy do badań, na które należy zgłosić się do laboratorium w godzinach porannych, najlepiej między 6 a 10 rano. Jest tak dlatego, że wykonuje się je na czczo. Nie wolno więc nic przed nim zjeść, a ostatni posiłek w przeddzień zaleca się spożyć maksymalnie w okolicach godziny 18.
Hemogram, czyli pełna morfologia krwi zawiera kilkanaście wskaźników:
Zdrowe osoby powinny mieć następujące wyniki morfologii krwi:
Morfologia krwi wykazuje m.in. czy ilość płytek krwi jest w normie. Jeżeli badanie wskazuje podwyższoną ilość płytek krwi o nieznacznej ilości, to nie ma powodów do niepokoju. Z kolei mocno podwyższona ilość płytek krwi to tzw. nadpłytkowość - może ona wskazywać m.in. na choroby infekcyjne, przewlekłe choroby zapalne np. na tle reumatoidalnym albo problemy z jelitami.
Płytki krwi w ilości poniżej normy niekoniecznie muszą niepokoić - u 2,5% społeczeństwa ilość płytek krwi poniżej 150 000/µl jest czymś normalnym i nie oznacza choroby. Ilość płytek krwi poniżej normy stwierdza się też nierzadko u kobiet w ciąży.
Jeżeli Twoja morfologia krwi wykazała jakiekolwiek odchylenia od normy, skonsultuj swoje wyniki z lekarzem. Nie próbuj interpretować ich samodzielnie.
Istnieją leki na poprawę morfologii krwi, a nie suplementy diety. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom płytek krwi wskazuje na choroby - suplementy diety nie leczą chorób, a jedynie pomagają dostarczyć składniki odżywcze, których czasem nie dostarczamy sobie w odpowiednich ilościach z diety.
Błędna hipoteza, że istnieją jakiekolwiek suplementy diety wpływające na płytki krwi, wzięła się prawdopodobnie z tego, że niektóre składniki odżywcze uczestniczą w tworzeniu się trombocytów i erytrocytów. Są to m.in. witamina B12 oraz B6, kwas foliowy i żelazo. Nie istnieją jednak badania kliniczne, które wskazywałyby, że ich suplementacja wpływa na płytki krwi.
Pure4me
https://www.mp.pl/pacjent/hematologia/choroby/170467,maloplytkowosc
Więcej informacji w „Polityce prywatności”