3 lutego 2022
Prawidłowe, regularne nawadnianie organizmu stanowi czynność niezbędną dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Z tego artykułu dowiesz się, co najlepiej nawadnia oraz jak pić wodę, aby nawodnić organizm w sposób efektywny.
Woda odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stanowi ona 60% ciała osoby dorosłej, przy czym warto pamiętać, że tkanka mięśniowa składa się z niej w aż 75%. Prawidłowe, regularne nawadnianie organizmu jest fundamentalne, bowiem ciało nie ma zdolności magazynowania wody na zapas.
Prawidłowe nawodnienie organizmu polega na dostarczaniu sobie płynów (wody, herbaty, kawy, soków itp.) w proporcji 1 ml napoju na 1 kcal spożytą w diecie. Warto przy tym pamiętać, że pożywienie - przede wszystkim warzywa i owoce - również dostarczają nam wody. Jeżeli spożywasz dziennie ok. 2000 kcal, to powinieneś wypijać 2 litry wody; jeżeli 2500 kcal to 2,5 litra. Jeżeli pracujesz fizycznie, często uprawiasz sport lub trwa aktualnie upalne lato, Twoje zapotrzebowanie na wodę może być znacznie wyższe - więcej jej bowiem wypacasz.
Co istotne, to co najlepiej nawadnia organizm, to nie tylko woda. Warto ją spożywać regularnie, jeżeli jednak pijesz wodę w postaci czystej, bez łączenia jej z pokarmem, to wówczas przejdzie ona dalej przez jelita. Aby woda została zaabsorbowana do tkanek, powinna być spożywana wraz z niewielką ilością cukru i soli - takie nawadnianie organizmu dają m.in. napoje izotoniczne oraz woda z kokosa. Możesz też sam przygotować sobie taki napój - wystarczy wziąć szklankę wody mineralnej, dodać do niego szczyptę soli i łyżeczkę miodu lub cukru.
Prawidłowe nawodnienie organizmu zapewniają również zupy, soki, warzywa i owoce. Dla przykładu ogórek składa się w 97% wody, a do tego dostarcza potas, magnez i sód.
Dla osób uprawiających intensywny sport, dbałość o nawadnianie organizmu jest tym bardziej istotna. Podczas pocenia organizm ludzki traci dużo wody - według danych, jakie podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, może to być nawet 1,5 litra podczas 60 minut umiarkowanego wysiłku u osoby ważącej 70 kg2. Organizacja ta zaleca sportowcom następujące nawadnianie organizmu:
Nie tylko podczas wysiłku intensywnie się pocimy. Upalne lato również sprzyja zwiększonej utracie wody, a wraz z nią utracie elektrolitów, odpowiadających za prawidłową równowagę płynów w organizmie. Do najważniejszych elektrolitów należą sód, potas, magnez i wapń.
Nawadnianie organizmu latem powinno zatem opierać się nie tylko na dostarczaniu sobie odpowiedniej ilości płynów, ale również spożywaniu produktów spożywczych, które są w nie bogate. Woda mineralna, soki warzywne i owocowe, ogórki i pomidory, suszone owoce, orzechy, napoje fermentowane, takie jak kefiry, kakao - powinny znaleźć się w diecie latem. Można również sięgnąć po suplementy diety, które zawierają elektrolity. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to potrzebne, jeżeli odżywiasz się w sposób zdrowy i zbilansowany.
Pure4me
[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/107898,jaka-wode-pic
[2] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nawodnienie-w-diecie-sportowca/
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/water/
https://nauka.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_Sz8leL0jYQen/74541952/143300118
https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/elektrolity-na-lato/
Więcej informacji w „Polityce prywatności”