27 października 2021
Niepokoisz się, że masz niedobór wody w organizmie? Zastanawiasz się, jakie są objawy i skutki niedoboru wody? Dowiedz się, co się może stać, jeśli pijesz za mało wody i jak szybko ją uzupełnić.
Woda stanowi 60% ludzkiego ciała osoby dorosłej1. Jest substancją, której jest najwięcej w organizmie i choć nie ma właściwości energetycznej, to odgrywa kluczową rolę w jego funkcjonowaniu. Utrzymuje prawidłową temperaturę, zapobiegając przegrzaniu, pełni funkcję transportową dostarczając składniki odżywcze do komórek, jako składnik płynu mózgowo- rdzeniowego, chroni mózg przed urazami mechanicznymi, a jako składnik mazi stawowej, jest niezbędna dla ruchomości stawów. Niedobór wody w organizmie może prowadzić do jego odwodnienia, co ma niezwykle poważne skutki dla zdrowia. Co istotne, ludzkie ciało nie magazynuje wody “na zapas”. Stąd istotne jest, aby odwodnieniu zapobiegać na bieżąco. Niedobór wody w organizmie pojawia się najczęściej wskutek zbyt małej podaży płynów, szczególnie w upalne dni. Może być też objawem wyczerpania organizmu, konsekwencją biegunek lub wymiotów, a także wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania narządów ciała2.
Skutki niedoboru wody zależą od tego, ile % wody stracił organizm oraz jak długo utrzymuje się stan odwodnienia. Niedobór wody, który doprowadził do odwodnienia utrzymującego się przez kilka godzin, może skutkować przede wszystkim zaburzeniem regulacji ciśnienia tętniczego i zasłabnięciem3. Wiąże się to z zaburzeniami elektrolitowymi, zaburzeniami funkcji poznawczych i wydalania moczu, które uwidaczniają się poprzez objawy niedoboru wody w organizmie, o których piszemy niżej.
U osoby dorosłej objawy niedoboru wody, który doprowadził do odwodnienia organizmu, można rozpoznać m.in. po:
Według zaleceń znajdujących się na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej4 prawidłowe nawodnienie organizmu polega na spożywaniu 1 litra wody na każde 1000 kcal spożytych w diecie. Przeciętny człowiek, spożywający dziennie 2500 kcal powinien zatem wypijać około 2,5 litra wody. Wbrew powszechnym opiniom, spożycie kawy odwadnia organizm jedynie przy naprawdę dużych ilościach zawierających 200 mg kofeiny na porcję.
Ważna jest również częstotliwość spożywania płynów. Zaleca się wypijać 400-800 ml na godzinę, a jeżeli jesteś sportowcem i trenujesz, to warto zadbać o to, aby na dwie godziny przed wysiłkiem fizycznym wypić 350-500 ml wody, a na 20 minut przed rozpoczęciem aktywności sportowej 120-180 ml wody.
Wyróżnia się 2 rodzaje płynów, które mogą pomóc szybko uzupełnić ilość wody w organizmie5:
Pure4me
[1] https://journals.viamedica.pl/forum_nefrologiczne/article/view/18592
[2] https://dietetycy.org.pl/odwodnienie-organizmu/
[3] https://journals.viamedica.pl/forum_nefrologiczne/article/view/18592
[4] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nawodnienie-w-diecie-sportowca/
[5] https://nauka.uj.edu.pl/nauki-medyczne/-/journal_content/56_INSTANCE_7YIRkuRAFDR0/74541952/143300118
[6] https://nauka.uj.edu.pl/nauki-medyczne/-/journal_content/56_INSTANCE_7YIRkuRAFDR0/74541952/143300118
Więcej informacji w „Polityce prywatności”