Kadzidłowiec indyjski i kurkuma - właściwości i działanie


Kadzidłowiec indyjski - właściwości zdrowotne

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kadzidłowiec indyjski i jakie ma właściwości. Dlaczego kadzidłowiec i kurkuma są często wykorzystywane w suplementach diety na stawy?

Kadzidłowiec indyjski - drzewo wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej

Kadzidłowiec indyjski (z łac. Boswellia serrata) to średniej wielkości rozgałęzione drzewo liściaste, które rośnie w górskich regionach Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Usunięcie cienkiej jak papier kory drzew kadzidłowca ujawnia gumową oleożywicę, której ekstrakty stosowane są w medycynie ajurwedyjskiej od niepamiętnych czasów. Już setki lat temu zauważono, że kadzidłowiec indyjski wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające i pobudzające, nadaje się więc do kurowania stanów zapalnych i dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Ciekawostką jest, że żywica kadzidłowca stosowana jest również do produkcji kadzideł.

Kadzidłowiec - właściwości dla zdrowia

Kadzidłowiec indyjski zawiera związek, któremu zawdzięcza swoją popularność w ziołolecznictwie i medycynie: kwas bosweliowy. To właśnie ten związek hamuje syntezę 5- lipooksygenazy (enzymu odpowiedzialnego za wywoływanie stanu zapalnego w organizmie ludzkim) i zmniejsza wytwarzanie dalszych mediatorów prozapalnych.

Właściwości kadzidłowca indyjskiego są następujące:

  • utrzymanie prawidłowego stanu stawów (kadzidłowiec indyjski wpływa na prawidłową ruchomość stawów, łagodzi dolegliwości związane z brakiem ruchomości stawów, a także pomaga chronić tkankę chrzęstną),
  • utrzymuje drożność zatok oraz wpływa pozytywnie na układ oddechowy,
  • wpływa pozytywnie na jelita,
  • korzystne działanie na funkcje psychiczne człowieka (przede wszystkim wpływa na nastrój oraz uczucie lęku - kadzidłowiec indyjski jest bowiem źródłem nie tylko kwasu bosweliowego, ale i octanu incenzolu, który jest substancją aktywującą receptory TRPV3 kontrolujące nastrój).

Kadzidłowiec i jego właściwości (przegląd badań)

Kadzidłowiec indyjski, jako naturalny składnik wpływający na stawy, , bardzo dobrze udokumentowane badaniami naukowymi. Istotnie poprawił sprawność fizyczną osób z problemami ze stawami kolanowymi, biodrowymi i stawami rąk1. Inne badania naukowe2 udowodniły, że wystarczyła 90-dniowa suplementacja ekstraktem z kadzidłowca wzbogaconego 30% kwasem acetylo-11-keto-beta-bosweliowym (jednym z czterech kwasów, które łącznie nazywa się “kwasem bosweliowym”) w dawce 100 mg dziennie, aby pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie badanych.

Kadzidłowiec i kurkuma w suplementach diety na stawy

Suplementy diety na stawy miewają różny skład, zdarza się jednak, że kadzidłowiec i kurkuma występują w nich razem. Jest tak nie bez przyczyny. Obie rośliny wykazują wyjątkowe właściwości ochronne dla stawów, stąd szczególnie biegacze mogą rozważyć ich suplementację.

Jak kadzidłowiec i kurkuma mogą wzmocnić stawy?

  1. Kadzidłowiec indyjski stanowi źródło kwasu bosweliowego, który wspomaga ruchomość stawów.
  2. Kurkuma zawiera kurkuminę, która wspomaga utrzymanie zdrowych stawów i kości.

Oba ekstrakty roślinne wykazują zatem podobne właściwości, a ich połączenie jest zasadne.

Kadzidłowiec indyjski - przeciwwskazania do stosowania

Przyjmuje się powszechnie, że kadzidłowiec indyjski powinien być przyjmowany maksymalnie trzy razy na dobę, w dawkach nie większych niż 400 mg. Wówczas rzadko kiedy jest źle tolerowany przez organizm ludzki, a jego stosowanie może wiązać się jedynie z rzadkimi i niewielkimi działaniami niepożądanymi, takimi jak biegunka, nudności czy zgaga3 - czyli podobnymi działaniami, jaki potencjalnie może wywoływać każdy ziołowy suplement diety. Jedyną grupą, której odradza się przyjmować kadzidłowiec indyjski, są kobiety w ciąży i w okresie laktacji.

Pure4me

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29018060/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24848732/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563692/#Boswellia.OVERVIEW

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3309643/

https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/zastosowanie-kurkuminy-w-leczeniu-pacjentow-z-choroba-zwyrodnieniowa-stawow

https://www.mp.pl/bol/wytyczne/194421,leki-pochodzenia-roslinnego-wleczeniu-bolu-wswietle-danych-naukowych