Ostropest plamisty - właściwości i zastosowanie


Ostropest plamisty - właściwości i zastosowanie tej dobroczynnej rośliny w suplementach na wątrobę

Ostropest plamisty ma szczególne właściwości dla zdrowia, które zostały dobrze udokumentowane. Najczęściej spotkać można suplementy diety na wątrobę z ekstraktem z ostropestu plamistego, ziołowe herbatki i olej z nasion. Owoc ostropestu plamistego można również stosować dla wsparcia pracy serca i obniżenia cukru we krwi.

Co to jest ostropest plamisty - podstawowe informacje o roślinie i nieco historii

Choć ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertn.) z pozoru wygląda jak zwykły polny oset, to jest współcześnie jedną z najważniejszych roślin leczniczych hodowanych w Europie. Jego plantacje spotkać można od rejonów Morza Śródziemnego, skąd pierwotnie pochodzi, aż po polskie Kujawy, Wielkopolskę i Lubelszczyznę. Owoc ostropestu plamistego jest znany w ziołolecznictwie od 2 tys. lat. W średniowieczu mówiono nawet, że to “ost Najświętszej Marii Panny” - uważano, że chroni przed ugryzieniami węży oraz leczy ze smutku i melancholii. Sądzono również, że ostropest plamisty ma działanie wspierające wątrobę.

Owoc ostropestu plamistego - źródło korzystnej dla zdrowia sylimaryny

Surowcem tej popularnej rośliny, który wykorzystują w swym składzie suplementy diety i herbatki ziołowe jest owoc ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus). To właśnie sucha, dojrzała owocnia oraz łupina nasienna ostropestu zawierają kompleks flawonolignanów nazywanych łącznie sylimaryną. Bardzo często można spotkać suplementy diety na wątrobę z tym składnikiem - sylimaryna wykazuje działanie ochronne na wątrobę.

Owoc ostropestu plamistego zawiera od 1 do 3,05% sylimaryny - zazwyczaj przygotowuje się z niego ekstrakt roślinny, a następnie wykorzystuje w suplementach diety. Bardzo popularny jest również olej z nasion ostropestu, który zawiera fosfolipidy i jest doskonałym źródłem witaminy E.

Ostropest plamisty - działanie na wątrobę

Działanie hepatoochronne sylimaryny, której źródłem jest ostropest plamisty, występuje na kilku poziomach głównie przeciwutleniającym. Wykazano również, że sylimaryna hamuje wnikanie toksyn do komórek wątrobowych, a także zachowuje integralność błon hepatocytów. To stąd przyjęło się mówić, że ostropest plamisty działa hepatoprotekcyjnie.

Mechanizm działania sylimaryny polega głównie na redukcji wytwarzanych przez toksyny wolnych rodników, które odpowiedzialne są za uszkadzanie błon komórkowych wątroby. Sylimaryna poprawia w efekcie obronny system antyoksydacyjny organizmu i przyczynia się do produkcji prawidłowej ilości żółci w tym narządzie.

Suplementy diety na wątrobę, które zawierają ekstrakt z ostropestu plamistego

Sylimaryna pozytywnie wpływa na komórki wątrobowe oraz przyczynia się do prawidłowej produkcji żółci, więc dobre, suplementy na wątrobę popularnie bazują na ekstrakcie z ostropestu plamistego, który jest jej źródłem. Zdarza się niekiedy, że ostropest plamisty to nie jedyny składnik takich suplementów diety. Równie często ekstrakt z ostropestu plamistego łączony jest w nich z choliną (czyli witaminą B4). Bierze ona udział w procesach metabolizmu tłuszczy, stąd przypisuje się jej dobroczynny wpływ na pracę, obciążonej ciężkostrawną dietą, wątroby.

Ostropest plamisty - właściwości

Dzięki sylimarynie, ostropest plamisty ma następujące cztery właściwości, wśród których korzystne działanie na wątrobę nie jest jedynym:

  1. Chroni wątrobę
  2. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi
  3. Pomaga utrzymać zdrowe serce
  4. Chroni ludzkie DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniem oksydacyjnym

Ostropest plamisty - jak stosować olej i herbaty

Olej z ostropestu plamistego należy stosować na zimno. Można dla przykładu polewać nim sałatki lub dodawać do różnorakich past. Można też go bezpośrednio pić z łyżeczki, przy czym warto robić to na czczo. Należy pamiętać o tym, aby nie używać go zbyt wiele - maksymalnie jedna - dwie łyżeczki na dobę.

Ostropest plamisty, który jest mielony, można z kolei zaparzać jak herbatę lub dodawać do zaparzonej herbaty albo mięty. Właściwa proporcja to 1 łyżeczka ostropestu na kubek. Napój najprawdopodobniej będzie mieć nieco gorzki smak. Jeżeli nie używasz cukru, to dodaj odrobinę miodu, stewii lub ksylitolu.

Pure4me

https://www.researchgate.net/publication/335041832_Ostropest_plamisty_Silybum_marianum_L_Gaertn_-_fitochemia_i_efekty_terapeutyczne

https://panacea.pl/articles.php?id=2202