Dlaczego włosy siwieją? Przegląd badań


Dlaczego włosy siwieją? Wyjaśniamy przyczyny

Siwe włosy w młodym wieku oraz przed 50. rokiem życia mogą zależeć od wielu różnych czynników. Geny, stres oksydacyjny czy czynniki psychoemocjonalne - świat naukowy nadal nie zebrał dowodów na ostateczne potwierdzenie żadnej z hipotez. Witaminy na siwe włosy również nie posiadają stosownych oświadczeń medycznych.

Kiedy włosy siwieją? - normy

Siwienie włosów w młodym wieku się zdarza, jednak jedno z największych badań1 na ten temat, które przeprowadzono na próbie ponad 4 tysięcy osób, wskazuje, że siwe włosy pojawiają się mniej więcej w wieku 50 lat. Badacze zaobserwowali, że 74% osób między 45. a 65. rokiem życia miało siwe włosy ze średnią intensywnością 27%, przy czym mężczyźni mieli znacznie więcej siwych włosów niż kobiety. Uzyskane wyniki sugerują ponadto, że to, od kiedy włosy siwieją oraz samo tempo siwienia wydają się być wyraźnie powiązane z pochodzeniem etnicznym (osoby pochodzenia azjatyckiego i afrykańskiego wykazują mniej siwych włosów niż osoby pochodzenia kaukaskiego).

Siwe włosy w młodym wieku

Kiedy włosy siwieją rzeczywiście przedwcześnie i czy powinniśmy udać się z tym do lekarza? Naukowcy2 przyjmują, że pojawienie się siwych włosów w wieku 30 lat u przedstawiciela rasy kaukaskiej (czyli m.in. u Polaka/Polki) nie może zostać uznane za oznakę przedwczesnego siwienia - dopiero siwienie włosów w wieku 20 lat uznawane jest za powód do złożenia wizyty u specjalisty. Zazwyczaj zaleca się wówczas badania przemiany materii.

Przyczyny siwiejących włosów

Siwienie włosów to proces związany z wadliwą pracą melanocytów - komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik. W efekcie włosy nadal rosną, zawierają one jednak coraz mniejszą ilość barwnika. Naukowa debata na temat przyczyn tego zjawiska wciąż trwa.

Aktualnie wskazuje się kilka hipotez siwienia włosów3:

 1. czynniki genetyczne,
 2. czynniki oksydacyjne,
 3. czynniki psychoemocjonalne,
 4. czynniki metaboliczne,
 5. czynniki żywieniowe,
 6. niedoczynność tarczycy.

Na obecny moment, każda z tych potencjalnych przyczyn wymaga bardziej szczegółowych badań. Warto jednak wspomnieć o dwóch najbardziej popularnych:

Geny a siwienie włosów

Jedno z ważniejszych odkryć minionych lat należy do naukowców z londyńskiego UCL: odkryli oni pierwszy gen, który można bezpośrednio powiązać z siwieniem włosów - gen IRF44. Zostało potwierdzone, że gen ten bierze udział w regulacji produkcji i przechowywania melaniny. Prace nad zrozumieniem jego roli w procesie siwienia wciąż jednak trwają - z pewnością mogłyby rzucić nowe światło szczególnie na siwienie włosów w młodym wieku.

Stres oksydacyjny a siwienie włosów

Jako drugą przyczynę siwienia sugeruje się stres oksydacyjny. Źródłem tej hipotezy jest fakt, że do siwienia włosów przyczyniają się liczne mechanizmy, działające na różnych poziomach i w różnych lokalizacjach mieszków włosowych, ale cechą dla nich wspólną jest uszkodzenie oksydacyjne5. W niszy komórek macierzystych mieszków włosowych stres oksydacyjny prowadzi do selektywnej apoptozy i zmniejszenia liczby komórek macierzystych melanocytów, zmniejszając ponowne zasiedlanie nowo utworzonych mieszków anagenowych.

Witaminy na siwe włosy - fakt czy mit?

Przyjęło się błędnie sądzić, że istnieją witaminy na siwe włosy. W zależności od źródła, wymienia się:

 • witaminę B12,
 • biotynę,
 • witaminę B5,
 • witaminę B6,
 • kwas foliowy,
 • witaminę D,
 • witaminę E.

Wszystkie one mają albo udowodnione korzystne działanie na wzmocnienie włosów albo nadanie im blasku albo są ogólnie znane jako silne antyoksydanty spowalniające procesy starzenia się. Dla niektórych z nich przeprowadzono eksperymenty, które w jakiś sposób wykazują, że pochopnie można by rościć nadzieję, że są to witaminy na siwe włosy. Np. jeden z eksperymentów6 wykazał, że przyjmowanie witaminy B5 spowodowało odwrócenie siwienia futra myszy, jednak jak do tej pory, żadne badania kliniczne nie potwierdziły tego efektu u ludzi.

Jeżeli chcesz wzmocnić swoje włosy, sprawdź nasze personalizowane suplementy diety na włosy - nie pomogą one na siwienie włosów w młodym wieku ani w dojrzałym, ale zawierają korzystnie wpływające na włosy witaminy oraz ekstrakty roślinne, takie jak skrzyp polny i pokrzywa.

Pure4me

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22716034/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30607038/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32965076/

[4] https://www.ucl.ac.uk/news/2016/mar/first-gene-grey-hair-found

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24033376/

[6] https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/pantothenic-acid

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/reverse-gray-hair#overview