Zakwaszenie organizmu - jak zweryfikować? Co warto wiedzieć?


Zakwaszenie organizmu - jak je sprawdzić, czy suplementy diety pomagają?

Od lat trwa debata o tym, czy zakwaszenie organizmu jest czymś, w czym może pomóc odpowiednia dieta i suplementy diety. Jeżeli zauważasz u siebie objawy zakwaszenia organizmu, domowy test na zakwaszenie organizmu nie wystarczy - należy udać się do lekarza i otrzymać skierowanie na badanie gazometryczne.

Co to jest zakwaszenie organizmu?

W celu zrozumienia, czym jest zakwaszenie organizmu, konieczne jest zrozumienie pojęcia równowagi kwasowo-zasadowej. Gdy organizm ludzki przeprowadza przemiany metaboliczne pożywienia w energię, wytwarza się spora ilość kwasów. Usuwane są one przez nerki, a proces regulacji tej równowagi kwasowo-zasadowej wspierany jest również przez płuca, które usuwają bezwodnik kwasu (CO2). Zdrowy ludzki organizm reguluje w ten sposób swoje pH krwi na poziomie 7,35-7,45. Wartości poniżej 7,35 pH definiuje się jako mogące wskazywać na zakwaszenie organizmu, a wartości powyżej 7,45 jako nadmierną zasadowość.

Objawy zakwaszenia organizmu ludzkiego

Przewlekłe zakwaszenie organizmu ludzkiego może charakteryzować się następującymi objawami:

 • brak sił witalnych,
 • pogorszenie sprawności i wydolności organizmu,
 • bóle głowy,
 • osłabienie odporności,
 • pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci.

Jak sprawdzić zakwaszenie organizmu?

Profesjonalny test na zakwaszenie organizmu: gazometria

Istnieje tylko jedno, medycznie uznane badanie, które z całą pewnością może potwierdzić zakwaszenie organizmu: jest to gazometria, nazywana też często skrótem ABGs. Polega ona na pobraniu próbki krwi tętniczej z nadgarstka, stąd ten test na zakwaszenie organizmu wykonać można tylko i wyłącznie w laboratorium medycznym. Jego koszt to około 25-35 zł.

Warto przy tym zaznaczyć, że gazometria to tak naprawdę cały panel badań. Jakie badania na zakwaszenie organizmu wchodzą w jej skład?

 • Pomiar pH krwi
 • Pomiar pO2 (ciśnienia parcjalnego tlenu)
 • Pomiar pCO2 (ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla)
 • Czasem również dodatkowo pomiar HCO3 (wodorowęglanu), wysycenia O2 (saturacji tlenu) oraz nadmiaru lub niedoboru zasad (tzw. BE).

Domowy test na zakwaszenie organizmu

Aby wykonać domowy test na zakwaszenie organizmu, wystarczy zakupić zestaw pasków wskaźnikowych pH z przedziałem 5,5-7, potocznie nazywanych papierkami lakmusowymi i umieścić na pasku próbkę moczu. Nie jest to jednak kompleksowy test na zakwaszenie organizmu i zdecydowanie go nie zalecamy. Jeśli podejrzewasz, że masz zakwaszony organizm, skonsultuj się ze swoim lekarzem - jeżeli potwierdzi on objawy zakwaszenia organizmu, z pewnością wypisze skierowanie na gazometrię.

Co pomaga na zakwaszony organizm?

Popularnie przyjęło się uważać, że na zakwaszenie organizmu pomóc może dieta odkwaszająca (bogata w warzywa i owoce, a eliminująca żywność przetworzoną) lub suplementy diety o działaniu alkalizującym (bogate w sód, wapń oraz potas). Brakuje jednak naukowo potwierdzonych badań, które z całą pewnością potwierdzałyby ich skuteczność. W do tej pory przeprowadzonych eksperymentach wykazano jedynie korzystne zmiany na poziomie zaledwie 0,01–0,02 pH krwi oraz 0,2–1,2 pH moczu1 . Nie ma więc wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że dieta na zakwaszenie organizmu lub suplementy diety rzeczywiście mogą pomóc w uzyskaniu prawidłowego pH krwi.

Nie należy więc mówić o tym, co pomaga na zakwaszenie organizmu, ale o tym, w jaki sposób możemy na co dzień wspomóc utrzymanie prawidłowego pH. A jest to m.in.:

 • picie wody mineralnej o wysokim pH (ma wyższe stężenie anionów i kationów),
 • spożywanie produktów, do których użyto sody oczyszczonej, np. chleba (soda, która jest wodorowęglanem sodu – NaHCO 3 - ma odczyn zasadowy i zobojętnia kwas solny występujący w soku żołądkowym),
 • wprowadzenie do diety dużej ilości warzyw, owoców i kasz, przy jednoczesnym zmniejszeniu spożywania mięs, podrobów i jaj,
 • spożywanie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych.

Pure4me

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/197412,czym-jest-zakwaszenie-organizmu-czy-jest-to-pojecie-odnoszace-sie-do-fizjologii-czy-pseudonaukowy-wymysl

https://www.labtestsonline.pl/test/gazometria

https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zakwaszenie-organizmu-prawda-czy-mit/

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/186770,zakwaszenie-organizmu-prawda-czy-mit