3 lutego 2022
Od lat trwa debata o tym, czy zakwaszenie organizmu jest czymś, w czym może pomóc odpowiednia dieta i suplementy diety. Jeżeli zauważasz u siebie objawy zakwaszenia organizmu, domowy test na zakwaszenie organizmu nie wystarczy - należy udać się do lekarza i otrzymać skierowanie na badanie gazometryczne.
W celu zrozumienia, czym jest zakwaszenie organizmu, konieczne jest zrozumienie pojęcia równowagi kwasowo-zasadowej. Gdy organizm ludzki przeprowadza przemiany metaboliczne pożywienia w energię, wytwarza się spora ilość kwasów. Usuwane są one przez nerki, a proces regulacji tej równowagi kwasowo-zasadowej wspierany jest również przez płuca, które usuwają bezwodnik kwasu (CO2). Zdrowy ludzki organizm reguluje w ten sposób swoje pH krwi na poziomie 7,35-7,45. Wartości poniżej 7,35 pH definiuje się jako mogące wskazywać na zakwaszenie organizmu, a wartości powyżej 7,45 jako nadmierną zasadowość.
Przewlekłe zakwaszenie organizmu ludzkiego może charakteryzować się następującymi objawami:
Istnieje tylko jedno, medycznie uznane badanie, które z całą pewnością może potwierdzić zakwaszenie organizmu: jest to gazometria, nazywana też często skrótem ABGs. Polega ona na pobraniu próbki krwi tętniczej z nadgarstka, stąd ten test na zakwaszenie organizmu wykonać można tylko i wyłącznie w laboratorium medycznym. Jego koszt to około 25-35 zł.
Warto przy tym zaznaczyć, że gazometria to tak naprawdę cały panel badań. Jakie badania na zakwaszenie organizmu wchodzą w jej skład?
Aby wykonać domowy test na zakwaszenie organizmu, wystarczy zakupić zestaw pasków wskaźnikowych pH z przedziałem 5,5-7, potocznie nazywanych papierkami lakmusowymi i umieścić na pasku próbkę moczu. Nie jest to jednak kompleksowy test na zakwaszenie organizmu i zdecydowanie go nie zalecamy. Jeśli podejrzewasz, że masz zakwaszony organizm, skonsultuj się ze swoim lekarzem - jeżeli potwierdzi on objawy zakwaszenia organizmu, z pewnością wypisze skierowanie na gazometrię.
Popularnie przyjęło się uważać, że na zakwaszenie organizmu pomóc może dieta odkwaszająca (bogata w warzywa i owoce, a eliminująca żywność przetworzoną) lub suplementy diety o działaniu alkalizującym (bogate w sód, wapń oraz potas). Brakuje jednak naukowo potwierdzonych badań, które z całą pewnością potwierdzałyby ich skuteczność. W do tej pory przeprowadzonych eksperymentach wykazano jedynie korzystne zmiany na poziomie zaledwie 0,01–0,02 pH krwi oraz 0,2–1,2 pH moczu1 . Nie ma więc wystarczających dowodów, aby potwierdzić, że dieta na zakwaszenie organizmu lub suplementy diety rzeczywiście mogą pomóc w uzyskaniu prawidłowego pH krwi.
Nie należy więc mówić o tym, co pomaga na zakwaszenie organizmu, ale o tym, w jaki sposób możemy na co dzień wspomóc utrzymanie prawidłowego pH. A jest to m.in.:
Pure4me
[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/197412,czym-jest-zakwaszenie-organizmu-czy-jest-to-pojecie-odnoszace-sie-do-fizjologii-czy-pseudonaukowy-wymysl
https://www.labtestsonline.pl/test/gazometria
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zakwaszenie-organizmu-prawda-czy-mit/
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/186770,zakwaszenie-organizmu-prawda-czy-mit
Więcej informacji w „Polityce prywatności”